Červen 2008

Vývoj drogové scény v ČR

1. června 2008 v 16:35 | Martík |  Čaj, kafe a jiné drogy.. :o)
,, Drogový boom" začal ve světě v 60. letech 20. století. To platilo i pro tehdejší ČSSR, i když dopravit sem drogy nebylo jednoduché.
Zpočátku šlo pouze o drogy rostlinného původu (konopí, houby...). Později nastupují dotupné léky (fenmetrazin, dexflenmetryzin, ipecarin, Pleumolysin, Solutan, Alnagon, Beneplnorin, Diolan, Yastol a další) z těchto léků (především z Alnagonu) začínají v 70. letech naší toxikomané vyrábět pervitin, který se vyvážel do světa.
Po roce 1989- tedy po otevření hranic - k nám začaly proudit další a další druhy drog. Naše tehdejší legislativa dala ideální podmínky i k tomu, aby k nám přijížědli obchodníci a toxikomané z jiných zemí.
Držení drog, v jakém koliv množství, nebylo trestné, pokud bylo určeno pro vlastní potřebu. Proto se u nás dealerství mohlo rozvíjet bez omezení.
Začíná se rozvíjet ,,drogová turistika". V zemi, kde byly drogy snadno sehnatelné se to těmito ,,turisty" jen hemžilo. Mnoho jich také přišlo o život, jelikož byli zvyklí na zředěné drogy, my jim prodali pervitin čistý a oni si bez varování vzali množství, které užívali obykle. Potom zemřeli na předávkování.
Od té doby jsou zákony sice pozměněny, ale drogy si najdou vždy nějakou cetu, kudy je obejít
Zdroj: časopis Závislosti a my
V ROCE 2000 UTRATILI ČEŠTÍ KONZUMENTI ZA DROGY VÍCE NEŽ 15 MILIARD KORUN.