Srpen 2007

Hudební přehrávače jsou za bouřky nebezpečné

28. srpna 2007 v 11:48 | Martík |  Zajímavosti
New England Journal of Medicine zkoumal případy lidí zasažených bleskem při používání elektronických
zařízení. Výsledek studie upozorňuje, že digitální přehrávače, mobilní telefony a různá další přenosná elektronika může mít drastický vliv na následky setkání lidského těla s bleskem.
"Většina lidí zasažených bleskem vyvázne s malými popáleninami," říká Dr. Eric J. Heffernan. Vysvětluje to hlavně tím, že lidská pokožka je vysoce odolná a brání elektřině ve vstupu do těla.
Jiná situace ale nastává, pokud například posloucháte hudební přehrávač či telefonujete s mobilním telefonem. Jakkoliv elektronika nepřitahuje blesky (mýtus, kterému věří hodně lidí), může mít velký vliv v okamžiku zásahu. Kovové prvky mohou způsobit průchod elektřiny do lidského těla. A je nutné dodat, že jakékoliv kovové prvky. Stejný problém mohou způsobit mince v kapse či klenoty.

CD slaví pětadvacet let své existence

28. srpna 2007 v 11:38 | Martík |  Zajímavosti
Duhově zářící kotouče, které se vešly do dlaně, začaly proudit z montážní linky továrny blízko Hannoveru přesně 17. srpna 1982... Sony prodala první přehrávač v Japonsku 1. října....Řada legend dnes koluje o volbě průměru CD: někteří říkají, že velikost cédéčka odpovídá průměru holandských pivních tácků, jiní tvrdí, že vedení Sony chtělo, aby průměr CD umožňoval na disk zaznamenat celou Beethovenovu Devátou symfonii.