Šamanismus

25. března 2007 v 17:06 | Martík |  Zajímavosti
Co Šamanismus je?

Je to nejstarší náboženská tradice světa, která se začala vyvíjet asi před neolitem a dobou bronzovou.
Puvodně vznikl na Sibiři a postupně se dostal do celého světa.
Ještě, než existovali lékaři, byli šamani a šamanky léčiteli společnosti. Pro šamany a šamanky má všechno duši a díky úctě k ostatním součástem světa a hluboké lásce k nim mohou pomáhat uzdravovat vztahy a pomáhat odstraňovat odštěpení.
Teprve v civilizovaných kulturách byl šamanismus potlačen institucionalizovaným náboženstvím.
V dnešní době bohužel nemá člověk velký přístup k těmto archaickým silám. Vinou naší technizované společnosti orientované na vysoké výkony trpí duše stále více stresem a odcizením vůči sobě samé, ostatním i přírodě. Alergie, rakovina, AIDS, a uměle vyvolané katastrofy životního prostředí ohrožují lidi a způsobují strach a paniku. Tváří v tvář těmto hrozbám hledají lidé východiska z utrpení. Šamanismus k tomu nabízí mnoho cest, a tak si zase získal oblibu. Ožívají staré rituály, protože je lidé v moderním světě potřebují a bolestně postrádají.
Co Šamanismus není?
Bohužel však existuje i mnoho nejasností k tématu šamanismu. Někteří považují šamanismus za možnost úniku ze společnosti, protože se s ní nedokážou vyrovnat nebo sami sebe přesvědčili, že se blíží konec světa. Jiní si zase myslí, že šamanismus je oficiálně opravňuje k užívání drog. Mnoho lidí si prostě jen chce s pomocí šamanismu vyzkoušet prožitek moci. Někteří zase zcela opustili půdu reality a nacházejí se v ustavičném deliriu, zaměňují nadřazenost se šamanismem. Šamanismus ovšem není egoistickou záležitostí, naopak, jeho cílem je smysluplné soužití všech bytostí světa. Přitom jsou nejen trpěny, nýbrž dokonce žádoucí individuální zvláštnosti, protože umožňují štěstí každého tvora a obohacují společenství o mnoho jedinečných talentů.
Kdo to je Šaman?
Slovo Šaman pochází z tunguzkého národa na Sibiři, má dva význami, privní je ,,ten kdo zná" druhý
znamená ,,excitovaný, vzušený, pohnutý vyvýšený".
Šaman je domorodý lékař, jehož dovednosti spočívají v uvedení do tranzu, ktreý umožňuje posouvat svou duši k horním světům duchů a dolnín světům démonů. Jinak řečeno, Šaman ovládá duchy tak, že je může do sebe povolat.
Šamanovo cestování mezi tímto pozměněným vědomím mu pomáhá hrát prostředníka mezi duchy a svým kmenem nebo národem.
Oni rozlišují vesmír na horní dolní a střední vrstvu, můžuo zachránit duši z dolní vrstvy tím že uposlechnou rozkazu ducha z nebeské klenby.
Šamané se dělíi na Šamany bílé a černé. Černý Šaman vzývá zlé ducha a bohy. Bílý potom hodné duchy a bohy přívětivé..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.