Huicholové - Amerika

29. března 2007 v 12:50 | Martík |  Náboženství
Žijí vysko v nepřístupném pohoří Sierro Madre ve státě Sinaola Mexiku. Členové kmene věří, že jejich předkové jim dali za úkol starat se nejen o svou komunitu, ale i o celý vesmír. Každoročně pořádají rituály za svět vedené svými šamany.

Kosmologie

Všechny věci, které se dějí v kosmu považují za nadpřirozené. Vyznávají velký počet bohů.
Za nejduležitější bohy považují:
Tateima- matka Země
Tatewarei- děd Ohně- který se objevuje často jako jelen nebo mravenec.
Tayaupa - otec -Slunce -jak praví legenda, byl stvořen až potom, co byl vhozen, tímto kmenem, do řeky chlapec, aby se zněj stalo Slunce. Putoval dolů do podsvětí přes pět úrovní a nakonec se vynořil na východě v explodující vulkanické činnosti.
Huicholové berou Tayaupu jako mocného a nebezbečného boha.
Bůh Tatewarei:

Pouť

Na jaře vykoná vždy 12 mužů a 12 žen pouť do Wirucuty. Vedoucím pouti je jejich mará´akame (šaman,léčitel, vůdce komunity, může to být žena i muž), který si na klobouk nasadí parohy a stává se
Tatewarim. Cesta vyžaduje zřeknutí se soli, sexu, mytí a dostatkem spánku pro všechny (jak ti, kteří jsou na výpravě, tak i ti, kteří zůstali doma)
Účastníci výpravy po cestě "loví! halucinogen maskal (drogu), myslí si, že tuto látku jim schoval jelen a musí ji "ulovit". Jakmile ji najdou vrací se domů. Tatewari chráníci je na cestě, je důležitý i nyní, všichni huicholové se seskupí kolem ohně a děkují mu za úspěšnou cestu. Potom každý po jednom se zpovídají Tatewarimu (ohni) ze svých hříchů.
Obřady a rituály
Hlavní obřady se konají na počest Tateim (Bába) a Nakaweho (Úroda). Uprostřed mnoha květin a svící je obětována kráva.
Huicholové věří, že déšť přichází z moře, proto konají poutě ne k nejbližšímu oceánu (Pacifik), ale k Atlantiku. Cestují celé rodiny s dětmi, kterým se před cílem zavážou oči. Na pláži všichni přečkají noc a potom jsou děti představeny moři.
Meskal

V suchém období používají k mnoha rituálům halucinogen meskal, aby prohloubili své znalosti kosmologie. Děti na tuto drogu nechávají přivyknout si postupně od doby, kdy jsou ještě hodně malé. Když jsou děti již plně zasvěceni prožívají s ostatními všemi smyly složitost kosmu.
Jejich bohové:
Tateima- matka Země
Tatewarei- děd Ohně
Tayaupa - otec Slunce
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 já | 15. června 2014 v 20:47 | Reagovat

Dost nepřesný informace, ten halucinogen se nejmenuje meskal (meskal ani žádná rostlina není), loví kaktus peyotl, který obsahuje alkaloid meskalin.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.