Džinismus II. Asie

28. března 2007 v 18:05 | Martík |  Náboženství
Jiva a Ajiva

Podle představ džinistů má vesmír dvě části, obsazenou a neobsazenou a je složený ze šesti substancí: duše, hmota, média pohybu, média klidu, prostor a čas. Všechny tyto substance jsou - kromě hmoty- bez formy. Duše je živá (Jiva), a vše ostatní je neživé (Ajiva ; Karma). Právě spojení karmy s duší zbůsobuje nespravedlnost člověka a nekonečný cyklus narození, smrti a znovuzrození v jakémkoliv osudu: v nebeském, lidském, zvířecím, rostlinném i pekelném.
Nebeské bytosti žijí v horním světě obsazeného vesmíru. Lidé, zvířata, rostliny, astrální tělesa a nižší druhy nebeských bytostí ve středním světě a pekelné bytosti v světě dolním.
Džinistický způsob života usiluje o zbavení se karmy, která se váže na duši a uplatňování pravých vlastností duše: nekonečné blaženosti, nekonečné znalosti, přátelskosti a vyrovnanosti. To závisí na cestě "tří klenotů", kterými jsou správná víra, správné vědění a správné chování.

Karma

Džinismus popisuje karmu jako sotva patrnou materii nepostřehnutelnou smysly, která je všude v kosmu a má takové vlastnosti, že proniká duší a zamlžuje její pravé vlastnosti.


Parasparopagrahojivaanam

Vůdčím principem džinských praktik je jejich převědčení vyjádřené frází Parasparopagrahojivaanam,
znamená to životní nezávislost. Všichni džinisté jsou vegetariáni, starají se o životní prostředí a angažují se pro blaho lidí a zvířat (někteří nosí přes ústa pruh látky, aby nemohli nechtěně vdechnout nějaký živý organismus, jiní před sebou při chůzi nebo před usednutím zametají).
Postavili mnoho chrámů po celé Indii a dodržují mnoho svátků.
Dodržují 6 zákl. povinností: duševní vyrovnanost, uctívání 24 tírthankarů, uctívání asketů, kajícné stažení se do ústraní, odříkání a meditace za fyzického odloučení. To jsou předpoklady ke zvýšení kvality fyzického, duchovního i mentálního života.

Existují dva druhy džinistů- Švetamboři a Diganbáři- kteří se od sebe liší pouze několika názory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.