Džinismus I. Asie

27. března 2007 v 8:38 | Martík |  Náboženství
,,Džinismus,i když je menšinovým náboženstvím, je stále živou tradicí. Džinický způsob života není v rozporu s normálním každodením životem. Jeho jádrem je etická doktrína a vlastní displína. Džinismus nehledá všmocného boha nebo nejvyšší bytost jako božího tvůrce, ale věří v božství, kterého může dosáhnout každý z nás za předpokladu, že bude následoovat učení džinů a vlstním usilím osvobodí svou duši. Džinisté uctívají tírthankary jako příklady a beptají se po žádných výhodách."
Světové náboženství v kostce
Slovo džinismus vzniklo ze sankrtského džina, což znamená vítěz. Tyto ,,vítězové", které džinisté nazývají tírthankary, se zbavují karmy a učí se duchovní cestě ke štěstí a dokonalosti pro všechny lidi. Džinismus je uznáván v oblasti Indického subkontinentu a jedním z nejstarších náboženství v tomto regionu.
Tírthankarové
Věří, že čas rotuje v cyklu sestupně a vzestupně. V každé polovině cyklu 24 tírthankarů povolávají svou obec sestávající z mnichů, mnišek, laiků a obnoví učení předchozích tírthankarů. Prvním títhankarou byl Vardhamána Mahávíra (599-527 př. n. l.)
Mahávíra
Byl zakladatelem džinismu. Jinak se mu říkalo Džin, stal se jím ve svých 42 letech. Jeho kázání přitahovalo mnoho lidí, jak muže tak ženy. Učil své stoupence dodržovat tyto nařízení:
1) AHISÁ: nenásilí a úctu ke všemu živému
2) ASATJA- TJÁGA: pravdomluvnost, neboť komunikace v příjemném a nezraňujícím duchu je osvobozena od falše
3) ASTÉJA: nekrást a nebrat bez souhlasu nic, co patří jiným
4) BRÁHMAČARJA: cudnost a ovládání smyslů, u asketů (někco jako mniši) celibát, u laiků věrnost manželce nebo manželovi
5) APARIGRAHA: nesvazovat se materiálními věcmi
Mahávíra byl velký reformátor, zabýval se různými dobovými problémy, jako je kastovní systém, otroctví, rovnoprávnést žen, tělesná žádostivost, zabíjení nebo ubližování v rámci náboženských obřadů nebo pro zábavu. Učil duchovní demokracii, která je podstatou tolerance džinistů vůči ostatním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lifety Lifety | E-mail | 26. května 2008 v 19:31 | Reagovat

Velice příjemný text, avšak pár výhrad bych asi měla. Prvním tírthankarou byl Ádináth a posledním Mahavíra. Což by mohl být problém. Ale jinak mi tento článek zase něco dal. Děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.